EESTI JAZZLIIT

Mingo Rajandi

 

„Minu jaoks tähendab jazz teatud mõtte- ja tegutsemisviisi, mis on seotud mu üldisema
maailmanägemusega, milles vabadus on suurimaks väärtuseks. Ma elan avatult ja improviseerides ning loon paljude võimaluste meres oma keelt.“
-Mingo Rajandi

Mingo Rajandi on helilooja ja kontrabassist. Enamasti mängib ta oma ansamblites, mille jaoks on kirjutanud palju muusikat ja täitnud nii eestvedaja, helilooja kui bassisti rolli. Viimastel aastatel on Mingo Rajandi aina enam kirjutanud muusikat ka tellimustööna erinevatele koosseisudele ja festivalidele. Ta on olnud algataja mitmesugustele interdistsiplinaarsete projektidele ja töötab näitlejate, muusikute, tantsijate, kirjanike ja kunstnikega nii Eestis kui välismaal. Mingo muusikaline käekiri on sama kirju kui tema taust: ta on õppinud nii teatrit, keeli kui muusikat, tegelenud nii jazzi kui akadeemilisema heliloominguga. Teda huvitavad nii vabaimprovisatsioon kui fikseeritud kompositsioon, erinevad žanrid ja eriti see, mis jääb nende vahele ja kohale. Mingo Rajandi muusika tõukejõuks on tihti kirjandus – nii luule kui proosa.
Mingo suurteks eeskujudeks on alati olnud Anders Jormin ja Joni Mitchell. Väga inspireerivalt mõjuvad talle Jacob Collier, Tigran Hamasyan, Meredith Monk ja David Lang ja paljud teised.

Mingo Rajandi erinevate koosseisude looming on jõudnud ka helisalvestisteni:
Ajavares „Armastuslaul rändlinnule“ 2008
Ajavares „Ulmama“ 2009
Ajavares „Kaks maailma“ 2011
Heliotroop „Ennemuistse jahipüssi kuul“ 2014
Verbarium „Vana tarkus“ 2015
Mingo Rajandi & Avarus Ensemble „The Cap and the Bells“ 2017

Eesti Jazzliit tunnustas Mingo Rajandit 2020. aasta jazzihelilooja tiitliga.
2020. aastal pälvis Mingo Rajandi Eesti teatriauhinna parima originaalmuusika ja muusikalise kujunduse kategoorias muusikalise kujunduse eest lavastusele „Kontrabass“ Eesti Draamateatris (lavastaja Rein Oja).

Mingo Rajandi on lõpetanud 2004. aastal Eesti Humanitaarinstituudi ja õppinud aastatel 2004–2006 Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis. Kõrghariduse sai Mingo Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, 2013. aastal ka heliloomingu magistrikraadi.