EESTI JAZZLIIT

Kristjan Rudanovski

 

„Kristjan oli viiulil klass omaette – ei mingit põlveväristamist ega kõhklust oma ala tippudega lava jagades. Uhke elamus!“
-Viljandi kitarrifestival 2019

Kristjan Rudanovski on viiuldaja, kelle jaoks on muusika sama oluline kui hapnik. Ta valdab vabalt nii klassikalist kui ka improvisatsioonilist jazzi ning pärast lugematuid muusikaprojekte mängib ta praegu mustlasjazz-keelpillitrios Titoks.
Kristjan Rudanovski alustas muusikuteed juba varases nooruses Tartus, kui improvisatsioonilist muusikat ja jazzi tutvustas talle tema isa. Esimene jazzmuusika auhind tuli festivalil Tartu Jazz, kui ta oli vaid 12-aastane. Sellest ajast peale on ta olnud silmapaistev talent, kes on pälvinud ka arvustajate tähelepanu: „Nii ennastunustavat, tehnilist ja kaasakiskuvat jazzviiuldamist pole meie lavadel kuulnud väga ammu.“ (2014, festivalil IDeeJazz).
Kristjani mängustiili ja muusikat on tugevalt mõjutanud jazzkitarristid Joe Pass, Django Reinhardt ja aegade tuntuim jazzviiuldaja Stéphane Grappelli. Kristjan on öelnud oma lemmikartisti Joe Passi muusika kohta: „Joe Passi unustamatu meloodiline liin, akordilised liikumised ja leidlikkus on midagi, mida olen üritanud tänase päevani viiuli peal matkida.“

Mustlasjazz-keelpillitriol Titoks on ilmunud ka esimene album:
Titoks „When Day Is Gone“ 2018

Esinemised Titoksiga on viinud Kristjani Euroopa tuurile 11 kontserdiga Belgias, Prantsusmaal, Saksamaal, Luksemburgis ja Suurbritannias. Trio on alates 2016. aastast olnud oodatud külaline paljudes Eesti kontserdisaalides ja mitmetel festivalidel.

Alates 2016. aastast õpetab Kristjanit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Mari Tampere-Bezrodny, keda ta peab oma parimaks mentoriks muusikalise väljenduse ja erinevate stiilide tehnika alal. Varaste muusikaõpingute ajal Heino Elleri Muusikakoolis ja selle noorteosakonnas on mitmed õpetajad temas kustumatu jälje jätnud ning arendanud nii väljendusviisi kui tähelepanu muusikaliste detailide suhtes.