EESTI JAZZLIIT

Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia võitis Johannes Laas


12. korda andsid Eesti Jazzliit ja Viljandi Kitarrifestival välja Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia. Tiit Paulust peetakse kitarrilegendiks, üheks mõjukaimaks eesti džässkitarri ja improvisatsiooni õpetajaks ning temanimelist preemiat antakse välja igal Viljandi Kitarrifestivalil. Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia laureaatide seas on näiteks Virgo Sillamaa, Erki Pärnoja, Merje Kägu, Kalle Pilli ja Jaanis Kill. 2019. aastal pärjati Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemiaga Johannes Laas.

Johannes Laas on noor muusik, kes on lõpetanud H. Elleri nimelise Tartu muusikakooli. Praegu õpib ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias jazzmuusikat kitarri erialal. Ta on mänginud ning salvestanud ansamblitega Innersound, Jana Kütt Group, Johannes Laas 5tet ning Alfa Collective, viimasel koosseisul avaldati eelmisel sügisel ka debüütalbum „Canvas”.

„Tiit Pauluse noore kitarrimängija preemia pälvinud Johannes Laasi loometegevust analüüsides ning kõiki poolt- ja vastuargumente väga põhjalikult kaaludes jõudis professionaalne žürii otsusele, et tänavuse preemia laureaat on tõesti Johannes Laas” sõnab žürii esimees Ain Agan.

„Mul on hea meel tõdeda, et minu kirge muusika vastu ja sellealaseid saavutusi on märgatud. Preemia saamine annab mulle kindlust, et olen õigel teel ning innustab mind seda teekonda jätkama,” ütleb 2019. aasta Tiit Pauluse noore kitarrimängija preemia tiitliga pärjatud Johannes Laas.

Tänavuaastase Viljandi Kitarrifestivali jooksul sai kuulda kitarrivirtuoose nii kodust kui ka piiri tagant. Kuuepäevase festivali kavas olid armastatud Eesti kitarristid nagu Jaak Sooäär, Robert Jürjendal, aga ka mainekad välisartistid, näiteks Jonathan Kreisberg ja Nelson Veras Ameerikast, Manish Pingle Indiast, Teemu Viinikainen Soomest ning Brasiilia kitarrist Yamandu Costa koos Tallinna Kammerorkestriga, keda juhatas dirigent Risto Joost. Esimest korda oli Viljandi Kitarrifestivali programmis koguperekontsert, kus koos Andre Maakeri ja Annika Mändmaaga lauldi, tantsiti ja mängiti laulumänge.

Viljandi Kitarrifestival toimus esimest korda 2008. aastal eesmärgiga populariseerida ja arendada Eesti kitarrimängu. Praeguseks on sellest kasvanud rahvusvaheline festival, kus igal aastal astuvad üles artistid nii kodust kui välismaalt.