Tänavu maikuus saab 54 aastat legendaarsest rahvusvahelisest jazzifestivalist Tallinn’67, mis viis Eesti jazzmuusika maailmakaardile ja tegi Tallinnast Nõukogude Liidu jazzipealinna. Lisaks liiduvabariikide ansamblitele saabusid siia 1967. aastal esinema ka Skandinaaviamaade muusikud ning esimene Ameerika ansambel – samal aastal maineka jazziajakirja Down Beat kriitikute poolt aasta ansambliks valitud Charles Lloydi kvartett. 11.-14. mail esinesid „Kalevi” spordihallis 26 ansamblit ja 2 orkestrit rohkem kui 150 muusikuga. Lisaks üleliidulisele publikule viibisid saalis ka ajakirjanikud Läänest ning väljamüüdud kontsertidega festival jõudis isegi New York Timesi esilehele.
Ajaloolise sündmuse tähistamiseks avatakse 11. mail Maarjamäe lossi Tallihoones näitus „Jazz idealism´67”, mis mõtestab lahti jazzfestivali mõju lisaks kultuurisfäärile ka tollasele igapäevaelule ning poliitikale. Näituse „Jazz idealism 1967″ keskmes on festivalil osalenud inimesed, kelle jaoks džäss oli maailmavaade, aade ja elustiil ning nende eetika ja eneseteostuse alus. Osalenute mõttekäigud kutsuvad meid kaasa audiovisuaalsele rännakule, kus ajaloo taustal ärgitatakse esitama küsimusi idealismi ja tegelikkuse ning võimu ja vaimu suhete ajatutel teemadel. Näitus tugineb muusikaajaloolase Heli Reimanni festivaliteemalise uurimistöö käigus kogutud materjalidele. Festivalist on ilmumas raamat „Tallinn 67 jazz festival: myths and memories”.
Jazzliit korraldab aga Ajaloomuuseumis neli eriilmelist kontserti. Esimene neist toob lavale tänavune juubilar, jazzpianist ja helilooja Tõnu Naissoo, kelle debüüt toimus 16-aastasena just Tallinn’67 festivalil. 10. juunil kell 19.00 astub Ajaloomuuseumis üles Tõnu Naissoo Acoustic Trio koosseisus Tõnu Naissoo (klaver), Taavo Remmel (kontrabass) ja Ahto Abner (trummid). Rohkem infot SIIT.
Teisel kontserdil astub üles grupp nimega Jazz Legacy Lab eesotsas mitmekülgse ja tunnustatud solisti Susanna Aleksandraga. Jazz Legacy Lab, kus musitseerivad Eesti jazzi paremikku kuuluvad pillimehed, taaselustab legendaarsete jazzartistide muusikat. Kontsert toimub 16. juuni kell 19.00. Rohkem infot SIIT.
Kolmas kontsert toob publiku ette noored jazzmuusikud Jana Küti, Tobias Tammearu ja Robert Rebase, kes esitavad armsaks saanud laule Uno Naissoo, Evald Vainu, Arne Oidi, Raimond Valgre jt heliloojate sulest. Kaunist emakeelset vokaaljazzi saab kuulata 12. augustil kell 19. Rohkem infot SIIT.
Kontserdisarja lõpetavad 23. septembril laulja Elina Martinson ja kitarrist Johannes Laas. Kuulda saab tuntud jazzheliloojate teoseid meilt ja mujalt ning Elina omaloomingut, mis kätkeb endas nii jazzi, bossanoovat kui ka svingi. Rohkem infot SIIT.
Kontserdisarja piletid tulevad müüki 11. mai Piletitasku keskkonnas. Kontserdi korraldamisel lähtutakse Vabariigis kehtivatest sündmuste korraldamise võimalustest. Kõige täpsem info alati Jazzliidu kodulehel ja sotsiaalmeedia kanalites.
Kontakt:
Elo-Liis Parmas
eloliis@jazz.ee
+372 5166 610