EESTI JAZZLIIT

Sooäär/Yaralyan/Ounaskari plaadiesitluskontserdid

Baltikumi üks aktiivseimaid kitarriste Jaak Sooäär, armeenia-eesti bassist Ara Yaralyan ning rahvusvaheliselt tegutsev soome trummar Markku Ounaskari trio esitleb oma kolmandat ühisalbumit “Zula”. Trio jõuab tuuri raames 12. aprillil Võru, 13. aprillil Saaremaa, 15. aprillil Hiiumaa ja 16. aprillil Tallinna jazziklubidesse.

Vasakult: Ara Yaralyan, Jaak Sooäär ja Markku Ounaskari, foto: Siiri Padar

Sooäär/Yaralyan/Ounaskari trio on nüüdseks koos musitseerinud juba seitse aastat. Meeste põhjamaise värvinguga muusika keskmes on meloodia ja lüürilisus, esitatakse omaloomingut, armeenia viise ja improvisatsioone Bachi teemadel. Triol on eelnevalt ilmunud kaks albumit, “A Shooting Star” (2018) ja “Goodbye July”(2020), mille välja andnud saksa plaadifirma O-Tone Music.

“Zula” on trio kolmas album, mis helikeele poolest enam kaasaegse jazz’i poole kalduv, rütmilisem kui eelmised albumid. Hedvig Hanson ERR-i kultuuriportaali arvustuses: “Sooääre ärgas meel ning karune elektrikitarri saund, Yarayanijazz’itraditsioone austav kontrabassikäsitlus ning Ounaskari dünaamiline, hillitsetum “vaatlejahoiak” täiendavad üksteist ning loovad erinevatest isiksustest (ja rahvustest) koosneva huvitava terviku, mis ometigi ei püüdle iga hinna eest millegi enneolematu poole, vaid kulgeb loomulikult, samas pakub kuulajale nii teravamaid elamusi kui meloodilisemat paitust.” (15.02.2023)

Album “Zula” on saanud seni palju soosivaid arvustusi nii Saksa, Soome kui ka Eesti meedias. Ansambli kitarrist Jaak Sooäär: “See trio on minu jaoks nagu orkester – kuidas kolme pilliga saaks võimalikult palju erinevaid värve ja nüansse nii, et ei hakkaks igav. Meie muusika keskmes on tihti laululik meloodia, mida on lihtne jälgida, aga sinna juurde käiv orkestratsioon ning mõnes loos ka rütmika väldivad tavalise jazztrio klišeesid, otsides ja leides tavapärasest teistsuguseid lahendusi. Ma arvan, et seitsme tegutsemisaasta ja kolmanda albumi juures on meie trio enda näo leidnud. Nagu kirjutas üks Saksa ajakirjanik – tegemist on klišeevaba kitarrijazziga.”

Kontserdid toimuvad:
12. aprill kell 19.00 Võru Kannel
13. aprill kell 19.00 Saare KEK
15. aprill kell 18.00 Šampanjabaar ja resto KORK
16. aprill kell 18.00 Philly Joe’s

Sooäär/Yaralyan/Ounaskari “Zula”: Kuula Spotify’s

Kontsertide korraldaja on Eesti Jazzliit. Eesti Jazzliidu kontsertprogrammi toetavad Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital. Plaadiesitluskontserti toetab Soome Instituudi TelepART programm.