EESTI JAZZLIIT

Projekt Criss Cross Europe toob Tallinnasse kokku Euroopa silmapaistvad noored jazzmuusikud

Criss Cross Europe toob igal aastal kokku andekad Euroopa muusikud, et koos musitseerida, uusi teadmisi koguda ja tippmuusikute käe all tehnikat arendada. Omalaadne muusikaline laboratoorium tegutseb aastast 2008. Sel aastal esindab Eestit pianist ja helilooja Kirke Karja ning ansamblit juhendab Prantsusmaal elav serbia karismaatiline helilooja-pianist Bojan Z.

Rahvusvahelise ansambli Criss Cross Europe ridades osalevad tänavu Prantsusmaa, Luksemburgi, Eesti, Belgia ja Hollandi silmapaistvad jazzmuusikud. Kontsertidega esinetakse kõigis nimetatud riikides, Tallinnas toimub kontsert Talvejazzi raames 10. veebruaril KUMU auditooriumis kell 19:00.

Kirke Karja sõnul toob sellises projektis osalemine kaasa uusi olulisi kontakte, arendab kiiresti lugude omandamise võimet ja on seejuures ka väga meeldivaks kogemuseks musitseerida koos nii sümpaatsete ja andekate inimestega.

“Bändil on ka hästi huvitav sound, sest kokku on saanud nii palju harmooniapille, aga pole lauljat ega puhkpille,” lisas Kirke Karja.

Muusikuid juhendav Bojan Z, kodanikunimega Bojan Zulfikarpasic, on päritolult serblane. 1980. aastate lõpus kuulutati ta Jugoslaavias parimaks nooreks jazzmuusikuks. 1988. aastal siirdus Bojan Prantsusmaale, kus tema kontserttegevus sai tuule tiibadesse. Pianisti on korduvalt pärjatud Prantsuse muusikaauhindadega Victoire du Jazz, ta on pälvinud ka kõrgeima riikliku autasu Kunstide ja Kirjanduse ordeni. Bojan Z muusikas on mõjutusi jazziklassikutelt nagu Thelonious Monk, McCoy Tyner, aga ka Balkani, Türgi ja Lähis-Ida rahvaste muusikast. Ta on loonud oma stiili, millest leiab nii minimalistlikku lihtsust ja lüürilisust kui ka põnevaid rütmimustreid ja massiivset orkestraalsust. Eestis esines ta 2011. aastal Jazzkaarel koos prantsuse legendaarse saksofonisti Michel Portaliga, kelle ansamblipartner on ta juba üle paarikümne aasta olnud. Bojan Z’lt on ilmunud 10 oma koosseisudega albumit ning ta on osalenud veel veerandsajal heliplaadil.

Criss Cross Europe kontserdid toimuvad sel korral kokku viies linnas- 6.02 Reimsis, 09.02 Luksemburgis, 10.02 Tallinn, 14.02 Kentis, 15.02 Tilburgis. Kontsert Tallinnas toimub koostöös Eesti Jazzliidu ja Jazzkaarega.

Koosseis:
Bojan Z – mentor ja helilooja
Kirke Karja (Eesti) – klaver, klahvpillid
Anneleen Boehme (Belgia) – kontrabass
Pol Belardi (Luksemburg) – vibrafon, bass
Yuri Rhodenborgh (Holland) – kitarr
Mathieu Penot (Prantsusmaa) – trummid

Lisainfo:
https://www.crisscrosseurope.eu
https://www.facebook.com/Criss-Cross-Europe-683327905026039