EESTI JAZZLIIT

Avalikustati Maria Fausti uue teose “Kootud relvad” videosalvestus.

Eesti Muusika Päevad avalikustas Maria Fausti uue teose “Kootud relvad” videosalvestuse.

Nüüdismuusika festival Eesti Muusika Päevad (EMP) avalikustas Maria Fausti kontsert-teose “Kootud relvad” (Woven Weapons) esiettekande videosalvestuse. Kontsert leidis aset “DNA”-teemalise festivali EMP raames Tartu Emajõel ning avas ühtlasi ka Eesti Teatri Festivali Draama.

Jõmmu lodjal ette kantud kontsert-teose autor Maria Faust on üks rahvusvaheliselt tunnustatumaid Eesti jazzartiste, kes on oma loomingu sidunud jazzmuusika alternatiivsema poolega. Fausti helikeel on emotsionaalne ning kontrastideküllane, sünteesides omavahel jazzi, klassikalist muusikat ning vabaimprovisatsiooni.

“Kootud relvad” on inspireeritud muistsetest eesti rahva kudumismustritest ja epigeneetikast. Eesti traditsioonilisi rahvariideid kanti igapäevarõivastena kuni möödunud sajandini. Mustrid riietel olid mitmetähenduslikud – need kõnelesid edasi rahva uskumusi, päritolu, maailmavaadet ja kultuuri. Rahvariided ei olnud pelgalt ilustuseks, vaid ka sümboolseks kaitseks kurja silma eest. Perekonniti päritavad traumad antakse sageli edasi põlvest põlve, vanemalt lapsele – orjus, nälg, sõjad, vägivald … ka alkoholism ja depressioon. Nõnda nagu DNA kannab endas nii pika ajalooga sündmusi kui ka sümboleid, peitub sarnane filosoofia ka kudumismustrites.

Videol on esile toodud teose 3. osa, mis kannab alapealkirja “Kilplase”. See jutustab eestlaslikust kangekaelsusest, mis on paradoksaalsete käitumismustrite kuningas. Paradoksaalsel moel kõik, mis võib inimest kaitsta, võib ka hävitada.

Teose esitab puhkpilliansambel koosseisus: Maria Faust – altsaksofon, Indrek Vau – trompet, Andres Kontus – tromboon, Liudas Mockunas – bass-saksofon, Peeter Bruun – löökpillid.

EMP 2022 toimub kuupäevadel 16.- 24. aprillini Tartus, Tallinnas ja Laulasmaal. Seekord on festivali teema “TEISITI” ning üles astuvad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (dir. Kaspar Mänd), Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Bright Future Ensemble, Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel, Tallinna Kammerorkester, Momir Novakovic (akordion) koos Mari Polliga (viiul), Tartu Ülikooli sümfooniaorkester (dir. Taavi Kull), Trio’95, Irina Zahharenkova, Ulla Krigul koos Virgo Veldiga.

Vaata Maria Fausti “Kootud relvad” (Woven Weapons) esiettekande videosalvestust SIIT.

Festivali koduleht:

https://www.eestimuusikapaevad.ee/

Festivali Facebook leht:

fb.com/eestimuusikapaevad