EESTI JAZZLIIT

Jazzikingitus Euroopale: Eesti jazz jõuab Suurbritanniasse

Eesti esimest Euroopa Liidu Nõukogu eesistumist ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistame Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare eestvedamisel jazzkontsertidega Belgias, Inglismaal, Soomes ja Saksamaal. Novembris jõuab Eesti Jazz festivalile EFG London Jazz Festival, kus astuvad ülesse viis Eesti bändi – Weekend Guitar Trio, Kadri Voorand & Mihkel Mälgand, Erki Pärnoja : Efterglow, Heavy Beauty ja Peedu Kass Momentum.

10.-19. septembrini toimuv EFG London Jazz Festival on üks olulisemaid jazzifestivale Euroopas, mis sel aastal tähistab oma 25. sünnipäeva. Kõrvuti maailma olulisemate jazzistaaridega saab sel aastal kuulda ka Eesti artiste.

10. novembril esineb Barbicani Free Stage laval Weekend Guitar Trio, mille kontserdile järgneb kohe jazzilegendi Pat Metheny kontsert. 11. novembril annab kaks kontserti duo Kadri Voorand & Mihkel Mälgand kõrvuti Andy Sheppard Quartetiga Kings Place Hallis. 19. november on festivali Barbican Free Stage’i lava eestlaste päralt – ülesse astuvad Erki Pärnoja : Efterglow, Heavy Beauty ja Peedu Kass Momentum. 18.-19. novembril on Barbicanis üleval ka Eesti jazzi ja Jazzkaare boks, mis tutvustab Eesti jazzmuusikat ja festivale.

Weekend Guitar Trio ühendab kolme andekat kitarristi: Robert Jürjendal, Tõnis Leemets ja Mart Soo, kelle muusikaline taust hõlmab vastavalt klassikalise kitarri ja Guitar Crafti meetodit, alternatiivset elektroonilist tantsumuusikat ja jazzi/vaba improvisatsiooni.

Kadri Voorand on tuntud Eesti vokalist ja helilooja. Mihkel Mälgand on üks muusikaliselt aktiivsemaid bassiste Eestis. Koos moodustavad nad duo, mis mängib põhiliselt originaalloomingut klaverile, bassile ja häälele, mis annab ruumi improvisatsioonile ning mida ehivad õhulised elektroonilised efektid. Lüürikaks on nii Eesti luule kui originaaltekstid.

Eesti lugudekirjutaja ja multiinstrumentalist Erki Pärnoja tuleb London Jazzile omanimelise bändiga Erki Pärnoja : Efterglow. See on rahulik, akustiline ja müstiline muusika, kus kohtuvad eeterlikud süntesaatorihelid ning kriipiv ja melanhoolne kitarrimäng.

Võimsa jazzi ja roki äärel liikuv Eesti-Leedu ansambel Heavy Beauty keskmeks on bass-saksofon – harva kasutatud kuid ilusa ja maheda kõlaga instrument. Rahvusvaheliselt tuntud leedu saksofonist Liudas Mockunas on just õige mees bass-saksofoni tujusid taltsutama ja kellega liituvad laval kitarrist Jaak Sooäär, bassist Henno Kelp ja trummar Andrus Lillepea.

Peedu Kass Momentumi muusikas on nii teravust, intensiivset rütmikat kui ka üllatavaid finesse. Trio jazzimaagia loovad ansambli asutaja ja bassist Peedu Kass, pianist Kristjan Randalu ning trummar Toomas Rull. 2015. aastal esines Peedu Kass Momentum esimese eesti jazzikollektiivina Euroopa suurima jazzmuusika messi Jazzahead põhiprogrammis.

Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare projekti „Jazzikingitus Euroopale” eesmärk on tutvustada Eesti jazziloomingut ja muusikuid mainekatel Euroopa festivalidel. Jazzikingitus jõuab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval meie muusikat tutvustama Belgiasse, Inglismaale, Soome ja Saksamaale.

Projekt “Jazzikingitus Euroopale” saab teoks tänud Eesti Vabariik 100 ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toele ning Eesti Suursaatkond Londonis ja Eesti muusikute pühendumisele.

Eesti Jazzliit / www.jazz.ee
Jazzkaar / www.jazzkaar.ee
Eesti Vabariik 100 / www.ev100.ee