EESTI JAZZLIIT

Jazzikingitus Euroopale: Eesti jazz jõuab Soome

Eesti esimest Euroopa Liidu Nõukogu eesistumist ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistame Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare eestvedamisel jazzkontsertidega Belgias, Inglismaal, Soomes ja Saksamaal. Novembris jõuab Eesti jazz festivalile Tampere Jazz Happening, kus astuvad ülesse kolm Eesti bändi – Kirke Karja Quartet, duo Kadri Voorand & Mihkel Mälgand ning Heavy Beauty. 

2.-5. novembrini toimuv Tampere Jazz Happening on üks vanemaid jazzifestivale Soomes, mis toimub sel aastal 36 korda ning on pärjatud just Euroopa jazzivõrgustiku auhinnaga. Tampere Jazz Happening pühendab 2. novembri Eesti jazzmuusikale, kus festivali klubis astuvad lavale Kirke Karja Quartet, duo Kadri Voorand & Mihkel Mälgand ning Heavy Beauty. 2.-5. novembril on Tampere Jazz Happeningil üleval ka Eesti jazzi ja Jazzkaare boks, mis tutvustab Eesti jazzmuusikat ja festivale.

Noor ja energiline Eesti pianist Kirke Karja astub Tampere Jazz Happeningil ülesse Kirke Karja Quartetiga. Pianist pälvis 2014. aastal Noore Jazzitalendi auhinna ja teda paeluvad jazzis ja muusikas dramaturgilised arendused ning äärmuslikud kompositsioonilised võtted, mille kallal töötab ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris. Koosseisu debüütalbum “Turbulence” hõlmab laia emotsioonide ja helide skaalat, haarates mõjutusi klassikast, ekstaatilisest jazzist ja minimalismist.

Kadri Voorand on tuntud Eesti vokalist ja helilooja. Mihkel Mälgand on üks muusikaliselt aktiivsemaid bassiste Eestis. Koos moodustavad nad duo, mis mängib põhiliselt originaalloomingut klaverile, bassile ja häälele, mis annab ruumi improvisatsioonile ning mida ehivad õhulised elektroonilised efektid. Lüürikaks on nii Eesti luule kui originaaltekstid.

Võimsa jazzi ja roki äärel liikuv Eesti-Leedu ansambel Heavy Beauty keskmeks on bass-saksofon – harva kasutatud kuid ilusa ja maheda kõlaga instrument. Rahvusvaheliselt tuntud leedu saksofonist Liudas Mockunas on just õige mees bass-saksofoni tujusid taltsutama ja kellega liituvad laval kitarrist Jaak Sooäär, bassist Henno Kelp ja trummar Andrus Lillepea.

Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare projekti „Jazzikingitus Euroopale” eesmärk on tutvustada Eesti jazziloomingut ja muusikuid mainekatel Euroopa festivalidel. Jazzikingitus jõuab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval meie muusikat tutvustama Belgiasse, Inglismaale, Soome ja Saksamaale.

Projekt “Jazzikingitus Euroopale” saab teoks tänu Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Turismiarenduskeskusele, Eesti Vabariik 100, Kultuuriministeeriumi, Eesti Suursaatkond Helsingis toele ja Eesti muusikute pühendumisele.

Lisainfot Tampere Jazz Happening kontsertide kohta leiavad jazzisõbrad siit.

Eesti Jazzliit / www.jazz.ee
Jazzkaar / www.jazzkaar.ee
Eesti Vabariik 100 / www.ev100.ee