EESTI JAZZLIIT

EST-FRA Jazz Fest toimub sel nädalal viies Eesti linnas

26.-28. septembrini toimuval prantsuse-eesti jazzifestivalil EST-FRA Jazz Fest kohtuvad kaks kultuuri ja viis omanäolist ansamblit. Kontserdid toimuvad Võrus, Valgas, Tartus, Pärnus ja Tallinnas.

„Eesti Jazzliidu ja Nantes Jazz Actioni tihedam koostöö sai hoo sisse käesoleva aasta märtsis, kui Prantsusmaal Nantes’i linnas toimus EST-FRA Jazz Fest’i esimene osa,“ rääkis Eesti Jazzliidu tegevjuht Ivi Rausi-Haavasalu. „Eestist käisid kevadel Prantsusmaal kontserte andmas ja töötube läbi viimas Kadri Voorand Trio, Peedu Kass Momentum ning Jaak Sooäär & Aleksei Kruglov 4tet. Nüüd kutsusime Prantsusmaalt Eestisse esinema samad kolm prantsuse jazzansamblit, kellega koos astuvad  Eesti poolt sedakorda üles ansamblid Titoks ja Bad Habits Trio.“

“Festivalil esinevad prantsuse koosseisud kombivad traditsioonilise jazzi piire ning seavad loomingu keskmesse hoopis klassikalise-, folk- ja maailmamuusika,“ rääkis festivali korraldustiimi liige Anett Tamm. „Keegi neist ei ole varem Eestis esinemas käinud ning nende mõnus elevus enne siia saabumist on suhtlemises selgelt tajutav. Prantsuse ansamblitele lisab eripära vilumuslik mäng harvemini jazzis kasutatavatel instrumentidel: Colunia koosseisus saab laval kuulda kromaatilist harfi, David Chevallier Trios bandžot ning Le CoONis vibrafoni. Eesti muusikuid esindavad festivalil Titoks, kelle stiiliks on Prantsusmaal sündinud gypsy-jazz ning eksperimentaalsemat elektroonikaga rikastatud jazzi mängiv Bad Habits Trio.”

Ivi Rausi-Haavasalu sõnul on kahe riigi vaheliste kontsertide ideega kavas edaspidi jätkata, kuid praegu ei ole veel kindlalt teada, missugune riik või piirkond on Eesti Jazzliidu järgmine partner. „Selliste projektide ette valmistamine on väga ajamahukas, antud juhul kestis ettevalmistusperiood 1,5 aastat. Meil on juba praegu mitmeid põnevaid uusi plaane, kuid nendest räägime siis, kui aeg küps.“

David Chevallier Trio (FRA)

Nii klassikalise kui ka jazzmuusika maastikul tunnustatud prantsuse kitarristi David Chevallier’i moodustatud trio toob kuulajani põneva segu jazz-folgist ja elektroonilisest muusikast. Esitatakse originaalloomingust koosnevat repertuaari, mis pärineb trio 2017. aastal välja antud albumilt “Second Life”. David Chevallier’iga koos musitseerivad Euroopa jazzi skeenel tuntud kontrabassist Sébastien Boisseau ja löökpillimängija Christophe Lavergne.

Le CoON (FRA)

2013. aastal loodud ansambel Le CoON on mõjutatud nii traditsioonilisest-, pop- kui improvisatsioonilisest muusikast. Diatoonilise akordioni, saksofoni, trummide ja vibrafoni kooskõlast sünnib filmimuusikat meenutav unistuslik helimaastik.

François Badeau – diatooniline akordion

Elie Dalibert – altsaksofon

Mateo Guyon – löökpillid & vibrafon

Colunia (FRA) looming on sulam eri kultuuride traditsioonilisest- ja klassikalisest muusikast ning jazzist. Colunia viib kuulaja ekslema mitmekülgsete mõjutustega kaasaegse jazzi piirimaile, võimaldades ka keerulisemast muusikast leida tuttavaid värve.

Émilie Chevillard – kromaatiline harf

Florian Chaigne – löökpillid

Gweltaz Hervé – sopran-, alt- ja baritonsaksofon

Emeric Chevalier – kontrabass

Bad Habits Trio (EST), mille koosseisu kuuluvad Peedu Kass bassidel, Andre Maaker kitarridel ja Ahto Abner trummidel, andis 2018. aasta aprillis välja oma debüütplaati „Looking for Trouble“. Trio tegutseb alates 2014. aastast.

Titoks (EST) on gypsy-jazz trio, mille liikmeteks Kristjan Rudanovski viiulil, Jaanis Kill kitarril ja Robert Nõmmann kontrabassil. Esimese kontserdi andis koosseis 2016. aastal IDeeJazz festivalil. Bändi eeskujud on Raimond Valgre, Bireli Lagrene ning legendaarsed Django Reinhardt ja Stephanie Grappelli.