EESTI JAZZLIIT

Eesti Jazzliidu ja festivali Jazzkaar poolt tunnustati Eesti silmapaistvamaid jazzmuusikuid.

Eesti Jazzliidu ja festivali Jazzkaar poolt tunnustati Eesti silmapaistvamaid jazzmuusikuid. Eesti Jazziauhindu jagati 16. korda, tseremoonia toimus festivalil Jazzkaar 2022 enne Aasta Jazzmuusik 2021 Holger Marjamaa kontserti.

Foto: Rene Jakobson

Aasta Jazzmuusik 2022 auhinna pälvis eesti esimene doktorikraadiga jazzmuusik, rahvusvahelist karjääri tegev pianist ning helilooja Kirke Karja; noore jazzitalendi preemia pälvis tugevate jazzi mõjutustega kunstpopi grupi Alfa Collective ning indie-jazz duo TamTam liige Anett Tamm; Aasta Jazzihelilooja 2022 on hinnatud kontrabassist ning helilooja Peedu Kass, kes on komponeerinud muusikat orkestritele, bigbändile ja ansamblitele; Jazziedendaja 2022 tiitliga pärjati Klassikaraadio, kes seisab hea selle eest, et lisaks klassikalisele- ja maailmamuusikale jõuaksid eetrisse ka jazzstandardid, uus jazzmuusika, uute albumite ja esinejate tutvustused ning Aasta Jazzansambel 2022 tiitel anti põhjamaise helivärvinguga kooslusele Sooäär/Yaralyan/Ounaskari, kelle albumid on pälvinud palju rahvusvahelist tähelepanu.

Kirke Karja on meie jazzimaastiku au ja uhkus, kes on viimastel aastatel silma paistnud isikupärase heliloomingu ning suurepärase rahvusvahelise karjääriga. Ta on hinnatud partner paljudele muusikutele ka palju laiemalt kui ainult jazzmuusikamaastikul — ka homme kõlab tema klaverikontserdi esiettekanne Sten Heinoja ning Pärnu Linnaorkestri esituses. Lisaks seisab Kirke Karja jazzmuusika arendamise eest nii kodu- kui ka välismaal ning on hinnatud kolleeg Eesti Jazzliidus,” kommenteerib Eesti Jazzliidu tegevjuht Elo-Liis Parmas.

“Peedul on heliloojana fundamentaalse tähtsusega oskus jääda oma loomingus kompromissitult iseendaks, säilitada talle ainuomane helikeel. Olgu tegu kammerorkestri, klaveritrio, soolo või muu koosseisuga, peedukassilikkus on tema töödes alati olemas. Olen proovinud mõista, milles peedukassilikkus seisneb ning mulle näib, et see on kombinatsioon teravast lõikavast nurklikkusest ja vahel hingekriipivast, vahel hädavajalikult soendavast loomulikkusest,” kirjeldab Aasta Jazziheliloojat 2022 Peedu Kassi Aasta Jazzmuusik 2022 Kirke Karja.

Jazziauhindu annavad iga-aastaselt välja festival Jazzkaar ja Eesti Jazzliit koostöös heade toetajatega. Aasta Jazzmuusik sai preemiaks on 3500€ koostöös Seesam Kindlustusega, Aasta Jazzansambel ning Aasta Jazzihelilooja saaid preemiaks 2000€ Eesti Autorite Ühingult, Noor Jazzitalent 1000€ Telliskivi Loomelinnakult ning Jazziedendaja 2022 JURA E8 espressomasinafestivali peatoetajalt JURAlt. Kõik võitjad said fotograaf Kaupo Kikkase tööd seeriast „Sisekosmos”. Kokku esitati Eesti Jazziauhindadele sadakond nime, kelle seast valis žürii välja nominendid. Eesti Jazziauhindade võitjad selgusid žürii ja publiku hääletuse ühistulemisena, sealjuures oli publiku hääl võrdne ühe žürii häälega.

Pressipildid leiab SIIT

Eesti Jazziauhindu toetavad Seesam kindlustus, JURA, Eesti Autorite Ühing, Telliskivi Loomelinnak ning Eesti Kultuurkapital. Festival Jazzkaar 2021 peasponsorid on JURA, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht. Aastatoetajad on BMW Inchcape, Tallink ja Aktaprint. Legendaarse jazzlaulja Dee Dee Bridgewateri kontserti esitleb Viru Keskus. Festivalikeskust aitavad püstitada Telliskivi Loomelinnak, Prike ja Fotografiska Tallinn. Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus. Eesti Jazzliidu kontsertprogrammi toetavad Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital.

Tekst: Jazzkaar.ee