EESTI JAZZLIIT

Mathei Florea

 

„Mathei is never late to the rehearsals, nor is he early, he arrives precisely when he means to.“

Mathei Florea on pianist. Ta mäletab, kui kuulis esimest korda jazzi elavas esituses. Mathei käis siis kuuendas klassis ja kõige rohkem võlus teda sel hetkel harmoonia. Nüüd, rohkem kui viisteist aastat hiljem, on harmoonia endiselt tema jaoks kõige inspireerivam. Muidugi on lisandunud palju muid väärtusi, muu hulgas võimalus jagada lava teiste suurepäraste jazzmuusikutega. Viimastel aastatel on Mathei tegev koosseisudes Loocus, Foyl Aka, Mathei Florea New Grounds, Linda Kanter Quartet, Arno Grussendorf ja Carine Jessica Kostla.
Erinevatel aegadel on tal olnud erinevad eeskujud. Otsakooli ajast mäletab ta selgesti, kuidas hommikuti kuulas ta bändiklassi kõlaritest Michel Camilot ja Dirty Loopsi – pärast seda oli hea harjutuspäev garanteeritud. Hiljem on lisandunud jazzpianiste, nagu näiteks Keith Jarrett, Brad Mehlday ja Chic Corea ning Snarky Puppy oma klaverimängija Cory Henryga. Viimase kontsertidel ja õpitubades on Matheil õnnestunud käia ikka ja jälle.
Viimased paar aastat on tema kõrvaussiks olnud aga Petros Klampanis, Tigran Hamasyan, Taylor Eigsti ja sellised neo soul’i tegijad nagu Anomalie, Rob Araujo, Moonchild ja Knower.
Kõik eelpool loetlud muusikud ja bändid on olnud Mathei teekonnal olulised, kuid viimase aja looming on kõige rohkem inspireeritud just Petros Klampanise muusikast, eriti oskuslikust klassikalise keelpillikvarteti osast albumil „Minor Dispute“. Teda on palju innustanud ka Arvo Pärdi muusika, kelle kõlasid on Mathei korduvalt transkribeerinud.

Mathei Florea töö on jõudnud ka mitmele helikandjale:
Ink „Soundhouse“ 2014
Linda Kanter quartet ,,Mustab“ 2017
Carine Jessica „Ctrl-Alt-Delete“ 2020

Mathei on esinenud Lätis, Soomes, Rootsis, Taanis, Saksamaal, Šveitsis, Hispaanias, Rumeenias, Venemaal ja Malaisias. Lisaks on tal ette näidata ülesastumised Jazzkaarel, Nõmme Jazzil, Juu Jääbil ja Viimsi Happy Jazz Festivalil.

Mathei õppis Tallinna Muusikakeskkoolis klassikalist klaverit ning seejärel Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis jazzklaverit Sergei Pederseni ja Vladimir Võssotski juhendamisel. Tema haridustee loomulik jätk oli Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, kus ta õppis kaks aastat Kristjan Randalu käe all. Siis viis elu Mathei aga Rootsi Skurup Folkhögskolasse, kus õppis aasta Loïc Dequidt’ juhendamisel. 2020. aastal lõpetas ta aga Berliini Jazz Instituudi, kus olid tema eriala õppejõududeks Wolfgang Köhler ja Tino Derado.