EESTI JAZZLIIT

Maria Väli

 

„Muusika puhul on lõpuks tähtis see, et seda tehtaks hinge, südame ja armastusega ning et need väärtused jõuaksid muusika kaudu ka kuulajani.“
-Maria Väli (ajakirjas Kitarr)

Maria Väli on jazzlaulja, muusikalooja ja arranžeerija, kelle muusika on inspireeritud loodusest, raamatutest, heast muusikast ja elust enesest.
Muusikalisi eeskujusid on tal olnud mitmeid: Ella Fitzgerald, Kurt Elling, Joni Mitchell, Nina Simone, Kadri Voorand, Take 6 ja paljud teised. Lisaks lauljatele on teda teiste hulgas inspireerinud näiteks ka The Yellojackets, Wayne Shorter, Bill Evans, Pat Metheny, Vince Mendoza, Snarky Puppy. Viimasel ajal fännab Maria koos muu maailmaga Jacob Collieri.

Maria Väli loominguline panus on jõudnud ka helisalvestistele:
Maria Väli Kvartett „Elu on kui taevas“ 2013
Estonian Voices „Ole hea“ 2014
Estonian Voices „Taat läks lolliks“ 2018
David Ferris Septet „Alphabets“ 2018 (külalissolistina)

Ainus kord osaleda omaloominguga konkursil oli Maria jaoks 2011. aastal Uno Naissoo nimelisel loomingu- ja interpretatsioonikonkursil, kus endale ootamatult saatis teda edu ning tema kirjutatud laul „Forgotten Garden“ pälvis esimese koha.

2014. aastal Trondheimis õppides sai Maria erakordse võimaluse astuda solistina üles tuntud Norra helilooja Terje Bjørklundi teose „Sacred Concert“ esmaettekandel koos tunnustatud norra trompetisti Arve Henrikseniga. Kontsert toimus Trondheim Jazz Festivali raames.
2016. aasta Jõulujazzil esines Estonian Voices koos maailmakuulsa a cappella ansambliga Take 6. Maria jaoks oli see hetk ajalooline, kuna sai laval olla meestega, kelle muusikat on ta ise palju kuulanud.
Lisaks eelnevale oli Mariale väga meeldejääv ja inspireeriv 2018. aasta David Ferris Septeti albumi Suurbritannia esitlustuur. „Suurepärased muusikud ja suurepärane muusika,“ nagu ta ise kirjeldab.
Solistina on ta üles astunud ka näiteks Molde Jazz Festivalil ja Cheltenham Jazz Festivalil, Estonian Voicesiga London A Cappella festivalil, April Jazz Festivalil koos Club For Five’iga, Leipzig A Cappella Festivalil ja mitmel festivalil Eestis.

Maria muusikaharidus sai alguse Kuressaare Muusikakoolis, järgnesid õpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, mille magistrantuuri lõpetas ta 2014. aastal. Aastal 2013–2014 õppis Maria vahetusüliõpilasena Trondheimis.