EESTI JAZZLIIT

Kaspar Uljas

 

„Jazzmuusika puhul võlub mind mängulisus, vabadus, improvisatsioon, piirideta muusika, erinavate kultuuride ja muusikastiilide sümbioos.“
-Kaspar Uljas

Kaspar Uljas on eesti akordionist ja bandooniumimängija. Varasemalt on ta eelkõige tuntud jazzakordionisti ja heliloojana ansamblist Abraham’s Café, mis oma kuue tegutsemisaasta jooksul andis arvukalt kontserte nii Eesti kui ka välismaa festivalidel ja jazziklubides. Kaspar on varasemalt mänginud ansamblites nagu Iiris, Allan Vainola & Unenäopüüdjad, Kriminaalne Elevant, Sadamasild, CinAmono 5 (Leedu), Jaakko Laitinen & Väära Raha (Soome), Septeto Camaleón (Holland), duo Jaak Lutsojaga, OTRA (Holland) jpt. Hetkel on ta aktiivne ansamblites Trio Maag ning duodes kitarrist Martín Lopez Muroga (Argentina) ja lauljanna Isabel Bermejoga (Hispaania). Alates 2019. aasta kevadest kuulub Kaspar rahvusvahelise ansambli El Muro Tango koosseisu, andes regulaarselt kontserte Euroopas ja Ladina-Ameerikas. Kaspar on tegelenud viimastel aastatel põhiliselt bandooniumimänguga ja keskendudes nii Argentina tangole ja folkloorile, põimib ta seda oma varasema kogemusega jazz- ja maailmamuusikas nii interpreedi kui heliloojana.

Kaspar Uljase panus on jõudnud neljale albumile:
Abraham’s Café „Journey to Haran“ 2013
Abraham’s Café „Berber Cinema“ 2015
Sadamasild „Siis tulen, siis jään…“ 2014
Gran Orquesta Típica OTRA & Omar Mollo „Tango Cosmopolita“ 2018

Kaspar Uljas on kirjutanud muusika Eesti-Palestiina dokumentaalfilmile „Rough Stage“ / „Karmil Pinnal“ (2015, režissöör Toomas Järvet) ning olnud muuusikaline kujundaja Theatrumis lavastusele „Fööniks“ (2010, lavastaja Andri Luup).

Kaspar Uljas on esinenud eri paigus üle Euroopa, lisaks veel Venemaal, Argentinas ja Palestiinas. Kodumaal on Kaspar üles astunud pea kõigil jazz- ja maailmamuusikafestivalidel ning välismaal Popkatul Soomes, Positivusel Lätis, Euro-Arab Youth Music Expol Küprosel, Jazzycolorsil Prantsusmaal, La Locura tangofestivalil Austrias, Arena:klassiskil Norras ja Festivalito Tango Primaveral Šveitsis. Ta on üles astunud Hollandi tähtsamates kontsertsaalides nagu Het Royal Concertgebouw ja De Doelen. 2020. aasta Hennessy uusaastakontsertide raames esines Kaspar Uljas solistina ERSO ees.

2011. aastal pärjati Kaspar Uljas Uno Naissoo nimelisel Loomingukonkursil palaga „Dim Dim“ kolmanda kohaga ning palaga „Los Pescadores“ esimese kohaga. Ette on tal näidata ka 2018. aasta Latin Grammy nominatsioon parima tango albumi kategoorias albumiga „Tango Cosmopolita“, koosseisus Gran Orquesta Típica OTRA & Omar Mollo.

Kaspar on lõpetanud varasemalt akordioni- ja jazzmuusika eriala Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis professor Tiit Kalluste käe all, omandanud bakalaureusekraadi jazzmuusika erialal Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias (professoriteks Jaak Sooäär, Raul Sööt ja Kristjan Randalu) ning magistrikraadi bandooniumi erialal Rotterdamis Codartsi Kunstide Ülikooli maailmamuusika osakonnas (professoriteks Leo Vervelde ja Gustavo Beytelmann). Lisaks on Kaspar Uljas end veel täiendanud nii kodu- kui välismaal: 2010. aastal Soomes Kokkola Konservatooriumis, 2011. aastal Hispaanias professor Marcelo Mercadante käe all, 2015. ja 2018. aastal Argentinas professorite Dino Saluzzi ja Roberto Alvarezi juhendamisel ning 2017. aastal Prantsusmaal professor Victor Hugo Villena juhendamisel.