EESTI JAZZLIIT

”Aitäh, Valter Ojakäär!” album nüüd väljas

Ideed sünnivad, mõtted liiguvad, laulud rändavad ajas ja ruumis. Õigel hetkel saavad unistused teoks.

10. märtsil tähistasime Valter Ojakääru 95. sünniaastapäeva ja samal päeval ilmus uus album “Aitäh, Valter Ojakäär!”, mis rõõmustas paljusid Eesti muusika austajaid. See kogumik on Eesti jazzlauljataride ühine tänu Eesti jazzi grand old suurkujule, kelle panust Eesti jazzi lukku on võimatu alahinnata.

Ivi Rausi: “Tänu Ojakäärule teame, mis muusika maailmas toimus nii meil kui ka mujal. Tänu temale saame laulda laule, millest suur osa on jõudnud aja jooksul erineva põlvkonna lauljate repertuaari. Ojakääru lood on kui elu oma kulgemises. Need on ajatud ja igihaljad. Need puudutavad meie hinge ja panevad silmad särama. Need laulud aitavad mõista elu ja selle saladusi. Need aitavad elada.”

Maian Kärmas on kommenteerinud värsket helikandjat: “Ivi Rausi, Liina Saar ja Helin-Mari Arder mitte pelgalt ei ehi neid lugusid oma erinäoliste häältega, vaid on ka määranud nende kõla seadete näol, hoides veel varmalt kinni Ojakääru heliloome olemusest, kuid kinkides tema viisidele värske ja õhetava jume.”

Tõepoolest kolm erinevat lauljatari toovad teieni oma nägemuse Ojakääru tuntumatest ja vähemtuntud lugudest ja tuleb nõustuda siinkohal Helin-Mari Arderiga, kelle sõnul on Valter Ojakääru loomingus veel palju sellist, mis ootabki uuesti avastamist. Kuna lauljate kokkupandud kava koosneb kolme laulja tõlgendustest, on selles kindlasti selliseid värve ning igaühele ainuomast improvisatsiooni, mida üksainus esitaja ei suudaks pakkuda.

Päikeselise häälega Helin-Mari Arder astus publiku ette aastal 2001. Ta on lõpetanud G. Otsa nimelise Muusikakooli ning Helsingi Metropolia Ülikooli ja välja andnud üle kümne albumi, millest esimene ilmus aastal 2003. Rohkem infot leiab SIIT.

Liina Saar on õppinud EMTA-s, Göteborgi Muusikaakadeemias ja Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias. Ta on loonud muusikat mitmetele koosseisudele, neist tuntuimad MiaMee ja Ajavares. Rohkem infot leiab SIIT.

Ivi Rausi on lõpetanud EMTA kaasaegse improvisatsiooni eriala ja osalenud erinevates vabaimprovisatsioonilistes workshoppides üle Euroopa. Ta on andnud välja kaks autoriloomingulist albumit “KummaLiine Kleit” (2012) ja “2+2 on 2” (2015). Rohkem infot leiab SIIT.

Lisaks lauljataridele musitseerivad albumil neli suurepärast jazzmuusikut:

Danel Aljo – saksofonid
Jaan Jaanson – kitarr
Ara Yaralyan – kontrabass
Aleksandra Kremenetski – löökpillid