Eesti jazz tähistas 2018. aastal oma 100. sünnipäeva ning on elujõulisem kui kunagi varem. See aasta tõi Eesti jazzi üle 20 uue albumi, tutvustusüritused välismaa jazzifestivalidel, rahvusvahelise jazziajakirja Jazzwise erikaane ning suured eriprojektid kohalikule publikule.
Kokku ilmus 2018 aastal 20 uut albumit, milledest mitmed ilmusid koostöös välisplaadifirmadega nagu Sooäär/Yaralyan/Ounaskari debüütalbum “A Shooting Star/Sabaga täht”, “Tormisele”/“Hommage á Veljo Tormis”, Maria Faust “Machina” ja Kristjan Randalu “Absence” koostöös ECMiga. Kadri Voorand allkirjastas plaadilepingu Saksamaa firmaga O-Tone Music ja uus album ilmub kevadel 2019.
Juba XII korda andsid Eesti Jazzliit ja Jazzkaar välja jazziauhindu. Uue kategooriana toodi sisse Eesti jazzhelilooja, et tunnustada eesti värsket jazziloomingut. Esimese jazzhelilooja preemia võitis Kristjan Randalu. Danske Jazziauhind 2018 võidu pälvis kontrabassist Mihkel Mälgand, Noore Jazzitalendi tiitli võitis saksofonist Lauri Kadalipp, Jazziedendaja oli festival Visioon ja Saue Muusikakooli juht Kristiina Liivik ning Aasta Jazzansambel oli Kirke Karja Quartet.
Estonian Dream Big Bandi kõrvale sündis uus ambitsioonikas big band New Wind Jazz Orchestra, mida veavad andekad noored muusikud Lauri Kadalipp ja Sten Valdmaa.
Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamine, mis algas juba 2017. aastal, jätkus täie hooga. 2017. aastal toimusid jazzkontserdid Belgias, Inglismaal ja Soomes ning 2018. aastal Inglismaal, Saksamaal ja Soomes. Septembris 2017 külastasime festivali B-EST Jazz Fest Belgia pealinnas Brüsselis, novembris Tampere Jazz Happeningi Soomes ja EFG London Jazz Festivali Londonis.
2018. aastal külastasime aprillis Gateshead International Jazz Festivali Inglismaal, maikuus XJAZZ Festivali Berliinis, juunikuus Elbjazz Festivali Hamburgis ja juulikuus Pori Jazzi Soomes.
Gateshead International Jazz Festivalil esines kolm Eesti jazzi kollektiivi – Kadri Voorand Quartet, Heavy Beauty ja Voorand-Koikson-Sooäär-Daniel. XJAZZ Festivalil astusid üles kaks Eesti jazzansamblit – Kristjan Randalu Trio ja Maarja Nuut & HH. Festivalil Elbjazz esinesid samuti kaks Eesti jazzansamblit – Estonian Voices ja Estrada Orchestra. Pori Jazzi festivali laval astusid üles kolm Eesti artisti – Kadri Voorand in duo with Mihkel Mälgand, Joel Remmel Trio ja Erki Pärnoja: Efterglow.
Kõik Eesti Vabariik 100 raames toimunud tegevused on õigustanud end mitmekordselt, sest nii palju välismeedia kajastusi kui Eesti muusikud on saanud eelmise aasta septembrist 2017 tänaseni, pole Eesti jazz oma ajaloo jooksul pälvinud. Lisaks kontsertidele jõudis Eesti jazz ka kahte väga olulisse jazziajakirja Jazzwise ja Jazzthetik. Jazzwise’i aprillikuu number oli pühendatud Eesti jazzile, kus esikaanel oli Eesti jazzi tutvustav promoplaat ning mitu lehekülge ajakirjas tutvustas Eesti muusikuid ja festivale.
Lisaks EV100 programmile toimus veel teisigi märkimisväärseid rahvusvahelisi etteasteid: Kirke Karja Quartet valiti 335 kandidaadi seast esinema maailma olulisima jazzmuusika messi Jazzahead showcase’ile, kus kokku esines 16 erinevat kollektiivi.
Koostöös Nantes Jazz Actioniga toimus kevadel eesti jazzi invasioon Prantsusmaale, kus esinesid Kadri Voorand Trio, Peedu Kass Momentum ja Sooäär & Kruglov Quartet ning septembris külastasid Eestit kolm prantsuse jazzartisti: David Chevallier Trio, Le COon ja Colunia. Toimus EST-FRA Jazz Fest Eesti erinevates linnades. Koos prantslastega astusid üles Bad Habits Trio ja Titoks.
Jätkus kuue Euroopa riigi noorte muusikute residentuur Criss Cross Europe, kus Eestit esindas bassist Peedu Kass ja muusikuid juhendas legendaarne Taani löökpillimängija Marilyn Mazur. Üle-euroopaline kontserttuur jõudis Eestisse Talvejazzi raames 1. märtsil. Koostöös Eesti saatkondade kultuurinõunike, Luksemburgi Eesti Seltsi, jazzifestivalide, muusikaorganisatsioonidega ning jazziklubidega vallutas noor jazzikollektiiv Titoks sellised Euroopa linnad nagu Berliin, London, Leeds, Brüssel, Pariis, Caen, Marseille ja Luksemburg.
Tähistasime Soome Jazzliiduga 10. koostööaastapäeva, mille raames igal aastal esineb kaks Eesti jazzartisti Helsingis ja kaks Soome jazzartisti Tallinnas.
28. novembril toimus EV100 programmi raames ning Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare koostöös eesti jazzi sajandisündmus “9 hümni vabadusele”, millega tähistasime Eesti jazzi ja Eesti riigi 100. sünnipäeva. Alexela Kontserdimajas toimunud kontserdil kõlasid üheksa uut hümni vabadusele, mille komponeerisid väikesemates kooslustes 20 omanäolist muusikut-heliloojat. Laval oli sadakond muusikut. “9 hümni vabadusele” oli kindlasti Eesti jazziajaloo suursündmus milletaolist varem pole meie ajaloos toimunud. Seda sündmust võib uhkusega nimetada tõeliseks jazzipeoks.
Lisainformatsioon:
Ivi Rausi-Haavasalu
Eesti Jazzliidu tegevjuht
E-post: ivi@jazz.ee
tel: +372 511 2280